Hacamatın nasıl yapıldığı, sağlığa faydalı olup olmadığı, uygulamada yapılan doğru ve yanlışların neler olduğu ve yapıldığında olası risklerin neler olabileceği videoda anlatılmıştır.
Hacamat ile ilgili yetkili bir birim var mıdır? Hacamat yapanlar sertifikalarını nereden edinirler? Hacamat yapabilmek için gereken belgeler nelerdir?
Hacamatta kullanılan ürünlerin ne olduğu , hangi pozisyonda hacamatın yapılabileceği, hacamat öncesi nelerin yenilip nelerin yenilemeyeceği kısaca beslenme türlerine bile değindik videoda. Hacamat ile ilgili bütün soruları videoda cevaplıyorum. Gerçekten sağlığa faydasının olup olmadığını bilimsel veriler ışığında dile getiriyorum.

Önerdiğim Videolarım
KEDİ TÜYÜ KİST YAPAR MI? ➤https://www.youtube.com/watch?v=odJLK…
VEGAN VE VEJETARYEN BESLENME ➤https://www.youtube.com/watch?v=LFrdB…
CİLT ALT TONU NASIL BULUNUR? ➤ https://www.youtube.com/watch?v=80477…

KANALIMA ÜCRETİSZ ABONE OLUN ➤ https://www.youtube.com/channel/UC_Ef…
BENİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDİN ➤ https://www.instagram.com/nedreterol/
BENİ TWITTERDAN TAKİP EDİN ➤ https://twitter.com/nedreterol

Merhaba Ben Nedret Erol,
Fizikçiyim. Lisansımı Fizik Bölümünde , lisansüstü derecemi ise Biyomedikal Bilimlerde tamamladım. Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde burslu programlar kazanarak araştırma gruplarında çalışmalarda bulundum ve bu çalışmalarıma devam ediyorum. Youtube kanalımda bilimi eğlenceli bir dil ile insanlara anlatmayı amaçlarken doğa ve hayvan hakları konularına mümkün olduğunca yer vermeye çalışıyorum. Genellikle haftada bir ürettiğim videolarım ile seyirci karşısına çıktığım kanalıma abone olmayı ve beğendiğiniz videolarımı daha fazla insanın faydalanabilmesi için sosyal medya hesaplarınızda (facebook, instagram, twitter) paylaşmayı unutmayın.

Beni izleyen ve katkıda bulunan doğayı ve bilimi merak eden herkese teşekkür ederim.

HACAMAT NEDİR?

Hacamat kelimesi Arapça anlamıyla emmek ve normal formuna döndürmek anlamına gelmektedir. Uygun zamanlarda ve düzenli olarak yapılan hacamat tedavileri vücut içerisinde olan ve vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkiler emilerek vücudun normal formuna döndürülmesi sağlanır.

Hastalıklardan korunmanın en kolay yollarından biri olan hacamat tedavisi ağrısız, acısız ve yatak istirahatsiz yapılır bu şekilde iş gücü kaybına sebebiyet vermez. Gündelik hayatta yapılan işlere ek bir ara vermeden yapılabilmektedir.

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

* Hacamat kan üretimini düzenler.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Dokularda ve kanda bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

* Kılcal damarlardaki tıkanıkları açar.

* İç kanamaları durdurması da hacamat faydaları arasındadır.

* Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder.

* Kaslardaki ödemleri ve sertliği çözer.

* Psikolojik ve sinirsel hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

* Hacamat yapılan bölgedeki kan akımı canlanır, dolayısıyla bu bölgelere oksijen ve besin daha kolay ulaşır.

* Kan üretiminden sorumlu karaciğer, kemik iliği, dalak gibi organları uyarır.

gibi kesin olmayan faydaları birçok internet ve haber sitesinde gorebilirsiniz. Fakat bunlar gerçekte kesin ölçülüp kanıtlanmamış tahmin edilen faydalardır. O yüzden bu haberleri yapan kişilerin bunu ayrıca belirtmeleri gerekir.

HACAMAT YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

* Aç karna yaptırılır.

* Boyna, kafa arkasına ve kulak arkası bölgelerine sık sık hacamat yapılmaz.Çünkü bu, gözlerin zayıflamasına sebep olabilir.

Kadınlara adet günlerinde hacamat yapılmaz. Çünkü hacamat adet kanamasını durdurabilir, bu da rahimde tıkanıklığa sebep olabilir.

* Hacamattan sonra 1-2 saat uyunmaz ve yemek yenmez.

* Ense çukurundan ve bıngıldaktan yapılmaz. Bu iki bölgeden yapılan hacamat unutkanlığa ve deliliğe sebep olabilir.

* Yanıkların, benlerin, egzama, yara ve varislerin üzerine yapılmaz.

* Diyaliz ve hemofili hastaları ile evvelce organ nakli geçirmiş kimselere hekim gözetiminde yapılmalıdır.

* Eski katarakt hastaları ile gözünden veya beyninden evvelce ameliyat geçirmiş kimselerin, özel durumlar hariç, kafa arkasına, kulak arkasına ve boynuna yapılmamalıdır.

* Uygulandıktan sonra 24 saat içinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmamak için banyo yapılmamalıdır.

HACAMAT NASIL YAPILIR?

Yapacağınız bölge belirlendikten sonra, derinin neşter yardımı ile çizilmesinin ardından çizilen bölge herhangi bir aparat yardımı ile örneğin, bardak, şişe, boynuz, vakum, kullanılarak emme gücü vasıtasıyla kirli kanın çekilmesi suretiyle yapılır.

Evde hacamat yapacak kişiler çoğunlukla bardak çekme metodunu tercih etmektedir. Hacamat merkezlerinde profesyonel olarak hacamat yapan kişiler ise genellikle vakumlu aparatları tercih ederler.

HACAMAT HANGİ GÜNLER YAPILIR?

En uygun hacamat günleri hicri ayın 17, 19, 21, 23’ü ile Pazartesi ve Perşembe günüdür. Zira bu günlerde vücuttaki tüm hayati kuvvetler harekete geçer; zararlı maddeler de başkaldırır.

Acil durumlar için uygun olan hacamat vakti hicri takvime göre ayın 13, 14 ve 15’ine denk gelen her Pazar, Pazartesi, Salı ve Perşemde günüdür.

Gün içindeki en uygun zaman ise güneşin doğuşundan sonraki ilk 2-3 saattir. İkinci uygun zaman ise öğle namazından sonraki ilk 2-3 saattir.

HACAMAT KİMLERE YAPILMAZ?

* Kalp pili takılı hastalara

* Kan tutan kişilere

* Panik atak geçirenler

* Regl döneminde olanlara

* Organ nakli olanlara

* Düşük tansiyon hastalığı olanlara

* Aşırı heyecanı olanlara

* Pıhtılaşma zamanı düşük kimselere

* Kemoterapi görenlere

* Kataraktı olanlara

* Diyaliz ve hemofili hastalarına

* Hamile kadınlara

bu bilgilerin dediğimiz gibi doğruluğu kesin olmamakla birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Tavsiyemiz videoda.

Lütfen videoyu izleyiphacamat yaptırıp yaptırmamaya öyle karar verin