Dolar kuru değerinin ekonomik istikrarsızlık yaşadığı şu günlerde enerjinin önemi günden güne artmaktadır. Piezoelektrik malzemeler bu sebeple çok büyük önem teşkil etmektedir. Geliştirildiğinde mucize bir enerji türü olacaktır. Ekonomik krizle hem geçmişte hem de günümüzde karşı karşıya kalan ülkeler alternatif enerji üretimi konusunda yüzyıllardır yarış halindeler. Aslında tüm dünya devletleri kaynakların tükenmesi, insan nüfusunun artması, oluşan enflasyon ve diğer nedenler gibi sebeplerden ötürü ucuz enerji üretmenin yollarını aramaktalar. Günümüzde dünyanın en büyük firmaları ekonomileri için önlemler alıp müşterileri için cazip kampanyalar yapmaktalar. Ucuz uçak bileti, ucuz konaklamalar, yakıt cimrisi arabalar, enerji tasarruf ampulleri gibi fırsat ürünlerini rekabet için kullanmaktalar. Piezoelektrik bütün bu enerji gereksinimi yanında adeta ezber bozan bir enerji türüdür. Çünkü adeta yoktan var edilen bir enerji kaynağı olması sebebiyle günümüz için mucize olarak nitelendirilebilir.

Önerdiğim Videolarım

KEDİ TÜYÜ KİST YAPAR MI? ➤https://www.youtube.com/watch?v=odJLK…

VEGAN VE VEJETARYEN BESLENME ➤https://www.youtube.com/watch?v=LFrdB…

CİLT ALT TONU NASIL BULUNUR? ➤ https://www.youtube.com/watch?v=80477…

KANALIMA ÜCRETİSZ ABONE OLUN ➤ https://www.youtube.com/channel/UC_Ef…

BENİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDİN ➤ https://www.instagram.com/nedreterol/

BENİ TWITTERDAN TAKİP EDİN ➤ https://twitter.com/nedreterol

Merhaba Ben Nedret Erol, Fizikçiyim. Lisansımı Fizik Bölümünde , lisansüstü derecemi ise Biyomedikal Bilimlerde tamamladım. Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde burslu programlar kazanarak araştırma gruplarında çalışmalarda bulundum ve bu çalışmalarıma devam ediyorum. Youtube kanalımda bilimi eğlenceli bir dil ile insanlara anlatmayı amaçlarken doğa ve hayvan hakları konularına mümkün olduğunca yer vermeye çalışıyorum. Genellikle haftada bir ürettiğim videolarım ile seyirci karşısına çıktığım kanalıma abone olmayı ve beğendiğiniz videolarımı daha fazla insanın faydalanabilmesi için sosyal medya hesaplarınızda (facebook, instagram, twitter) paylaşmayı unutmayın. Beni izleyen ve katkıda bulunan doğayı ve bilimi merak eden herkese teşekkür ederim. search assistant Özden Sanem Erol musics Kevin MacLeod sanatçısının Ice Flow adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/…) altında lisanslıdır. Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-… Sanatçı: http://incompetech.com/

 

Piezoelektrik özelliği, (özellikle kristaller ve belirli kristaller; kemik gibi) bazı malzemelere uygulanan mekanik basınç sonucunda, malzemenin elektrik alan ya da elektrik potansiyel değiştirme yeteneğidir. Bu etki, malzemenin içindeki polarizasyon yoğunluğundaki değişmeyle doğrudan alakalıdır. Eğer malzeme kısa devre değilse, uygulanan stress malzemede bir voltaj meydana getirir. Piezo kelimesi, Yunanca’dan türetilmiştir; “sıkıştırmak, basınç uygulamak” anlamlarına gelmektedir. Piezoelektrik malzemeler terslenebilirdir; yani “direk piezoelektrik etki” sergileyen (stress uygulandığında elektrik potansiyel üreten) malzemeler, ters piezoelektirk etki (uygulanan elektrik alan sonucunda stress-strain üretimi) de gösterirler. Örneğin, kurşun zirkonat titanat kristalleri, orijinal boyutundan %0,1 oranına kadar şekil değiştirebilirler.

Bu etkinin “sesin oluşturulması ve algılanması”, “yüksek voltajlar oluşturulması”, “elektronik frekans yaratılması”, “mikrobalans”, ve “optik çevrimcilerin aşırı ince odaklanması” gibi kullanışlı uygulamaları vardır. Aynı zamanda atomik çözünme sonucunda bilimsel birçok tekniğin (taramalı prop mikroskoplar olan STM, AFM, MTA, SNOM gibi) temelini oluşturmakla birlikte, günlük kullanımda ateşleyici olarak çakmaklarda ve barbekülerde kullanılmaktadır.  Direk piezoelektrik etkinin ilk ispatı Pierre Curie ve Jacques Curie kardeşler tarafından 1880 yılında yapılmıştır. Pyroelektrik özellik üzerine bildiklerini, kristal yapısının altında yatan kristalin davranışını tahmin etmede pyroelektik özelliğin artması yaklaşımıyla birleştirdiler ve tourmaline, quartz, topaz, cane sugar, Rochelle salt (sodium potassium tartrate tetrahydrate) kristallerini kullanarak etkiyi ispatladılar. En çok piezoelektrik özelliği, Quartz ve Rochelle tuzu sergilediler. 

piezo elektrik malzemeler ve daha fazla bilgi için videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Nedret Erol